Pri ktorých problémoch s pohybovým aparátom je najlepšie ísť najskôr k fyzioterapeutovi?

Môžeme povedať, že každý človek niekedy zažije nejaké (aspoň menej závažné) problémy so svojim pohybovým aparátom. Môže ísť napríklad o bolesť ramena, či lakťa, ktorá sa tiahne niekoľko dní.

Dlhodobé problémy, ktoré začali bez konkrétneho úrazu

A teraz si vás „vyskúšame“. Ak by ste mali obdobný problém ako príklad spomenutý v úvode a riešili by ste objednanie k lekárovi, k akému špecialistovi by to bolo? Chirurg? Ortopéd? A čo takto niekto iný?

V prípade, že máte obdobný problém, ktorý je dlhodobejší a nebol zapríčinený konkrétnym úrazom, mali by ste najskôr navštíviť fyzioterapeuta. Ten vám urobí potrebné vyšetrenia, na základe ktorých bude možné určiť ďalší postup.

Spolupráca lekárov prospieva pacientovi

Vyšetrenia u fyzioterapeuta tak ukážu, či vám dokáže pomôcť on sám, alebo vás „pošle“ napríklad k dobrému ortopédovi Levice. V prípade, že nastane druhá možnosť, tak je ideálne, ak fyzioterapeut a ortopéd spolu komunikujú a pri liečbe sa v podstate dopĺňajú. Takýmto spôsobom si totiž budú môcť potvrdzovať zistené fakty a lepšie naplánovať rehabilitáciu (a následne lepšie koordinovať jej postup).

To isté platí aj v prípade zdravotného problému, ktorý by sa musel riešiť operáciou. V istom zmysle je totiž pooperačný stav tela podobný ako ten poúrazový. Aj po operácii je totiž potrebné dodržiavať určité postupy, aby bola rehabilitácia maximálne úspešná a to v čo najkratšom čase. Aj ten hrá totiž veľkú úlohu. So správnou rehabilitáciou je preto potrebné začať čo najskôr, keďže sa tým zvyšuje šanca na plnohodnotné obnovenie funkčnosti danej časti tela. A ako sme už spomenuli, najlepšie naplánujú rehabilitáciu špecialisti, ktorí spolupracujú.

Zdroj obrázka:

Autor: Louis-Photo / Stock.adobe.com