Aj keď je zlato drahý kov, nie je výnimkou, že sa nájde aj v bežnej domácnosti. Zlaté šperky sa vyrábali, vyrábajú aj vyrábať budú a minimálne tie cennejšie kúsky, napríklad svadobné obrúčky, si väčšina ľudí dávať vyrábať práve zo zlata.
Zlaté šperky majú hodnotu aj po rokoch
Tak sa môže stať, že generáciami sa v rodine nazbiera hneď niekoľko zlatých šperkov, ktoré však často nikto nenosí a tak sú odložené niekde v šperkovnici. Aj takýmto šperkom však možno nájsť ďalšie využitie.
Poslúžiť vám na to môže výkup zlata. Môžete tak jednoducho staré šperky speňažiť, či ich výkup využiť na zníženie ceny pri kúpe nových šperkov. Alebo ak máte doma zlaté šperky, ktoré síce nenosíte, ale majú pre vás určitú citovú hodnotu, môžete si z nich dať vyrobiť šperky nové. Tak budete mať aj tie staré v podstate stále pri sebe.
S výrobou nových šperkov z materiálu zo starých to nemusí byť také jednoduché
Posledná spomenutá možnosť, čiže výkup zlata, respektíve zlatých šperkov a výroba nových zo zlata v nich obsiahnutých, je však často príliš romantickou predstavou. Ide o technicky náročné postupy a je veľmi zložité zaručiť, že šperk na zákazku bude obsahovať práve zlato z vašich starých šperkov.
Preto je potrebné so zlatníctvom, v ktorom chcete takúto „transformáciu“ vašich starých šperkov uskutočniť, celý postup prekonzultovať a dohodnúť. Veľmi totižto záleží aj na tom aké šperky prinesiete a samozrejme aj na tom aký šperk si budete chcieť nechať vyrobiť.
Pozor hlavne na zlaté retiazky! Tie na toto vôbec nie sú vhodné aj keď je to veľmi častý druh šperku, ktorý chcú ľudia takto zúžitkovať. Prečo sa teda v tomto na zlaté retiazky nespoliehať? Je potrebné si uvedomiť, že veľkú časť retiazky tvorí pájkový materiál, ktorý sa pri spracúvaní takéhoto šperku vyparí. A táto časť sa od výslednej hmotnosti samozrejme odpočítava.
Zdroj obrázka:
Autor: Rafalskrzypiec / Shutterstock.com