Požičiavať peniaze v SR môže prakticky ktokoľvek. Na túto činnosť nie je potrebné žiadne špeciálne povolenia. Preto sa ľudia môžu stretávať s ponukou pôžičiek od najrôznejších nebankových poskytovateľov. Nebankové firmy však požičiavajú relatívne nízke sumy, od niekoľkých tisíc korún do výšky nie viac ako päťdesiat tisíc korún. Aj doba splácania je krátka. Väčšinou je potrebné sumu splatiť maximálne do jedného roka.
Dajte si pozor aj na spoločnosť, ktorá spotrebiteľský úver sprostredkováva. Často inzerovaných 10% pri nákupe a ďalších desať splátok neznamená, že zaplatíte ľan 10% navyše.
Preferujte banky
Záujemcom o úver možno všeobecne odporučiť hlavne bankové domy, kde najcastejsie zaplatí RPMN v rozmedzí od jedenástich do dvadsiatich piatich percent. U väčšiny bankových spoločností musí byť žiadateľ občanom Slovenskej republiky staršie 18 rokov s trvalým pobytom v SR. Ďalej býva požiadavkou preukázanie trvalého zdroja príjmov, ale tiež to neplatí u všetkých typov pôžičiek. V ďalších podmienkach sú už medzi jednotlivými spoločnosti rozdiel. Niektoré banky uvádzajú telefónne čísla alebo internetové stránky, kde možno požiadať o úver.
Pozor na zbytočné dlhy
Prieskumy ukazujú, že viac ako polovica Slovákov má skúsenosť s niektorým typom úveru. Slováci dopredu plánujú iba zásadné rozhodnutie – nepatrí k nim treba nákup elektroniky či dovolenky, kedy sa rozhodujú spontánne av mnohých prípadoch potom nevôľou tú racionálne najvýhodnejší úver. Pomaly aj Slováci strácajú obavy žiť na dlh a začínajú podliehať dojmu, že je normálne dlh je normálne. Neuvedomujeme si však, že k finančnej kríze jednotlivca môže dôjsť velmi rýchlo, tak jako svetovej ekonomiky.
Vyberajte si starostlivo
Neplaťte teda poplatky vopred, alebo si aspoň v zmluve ktorú uzatvárate, pozorne prečítajte, za čo konkrétne je poplatok vyžadovaný. Zoznámte sa s ponukou konkurencie, využívajte služieb renomovaných firiem a bánk, alebo sa pokúste využiť odporúčanie známych, ktorí už majú s poskytovateľmi pôžičiek skúsenosť. Orientácia v ponukách bánk aj splátkových spoločností je teraz už aj jednoduchšie. Všetci musia dopredu povedať, koľko za nákup tovaru klient zaplatí celkom vrátane poplatkov a navýšenia. Môžete si tak jednoducho porovnať jednotlivé ponuky, a navyše posúdiť, či na splácanie stačí vaše finančné možnosti. Komplikáciám pri nesplácania a pri zložitých životných situáciách sa vyhnete poistením proti neschopnosti úver splácať. V prípade pochybností, či zmluva o spotrebiteľskom úvere obsahuje všetky zákonom ustanovené náležitosti, nebojte sa obrátiť na obchodnú inšpekciu.
Najlepšie je si nevyberať žiadne nebankovky a ani splátkové spoločnosti. Väčšinou sú tieto úvery veľmi predražené