21. Zistite si, koľko vám banka požičia
V prvom rade je dôležité zhodnotiť svoju finančnú situáciu. Je však veľmi pravdepodobné, že ak máte na trhové nájomné, máte aj na hypotéku. Splátky vhodne zvolenej hypotéky sa často rovnajú bežnému nájmu a rozhodne sa vyplatí, pretoze peniaze investujete do svojho. S ohodnotením finančnej situácie vám pomôže banka. „Finančný nebo bankový poradca vám odporučí, akym sposobom rozdelit nasporené prostriedky, koľko si ponechať na prípadnú rekonštrukciu bytu, zhodnotí mesačný príjem a preberie s vami vaše možnosti. Podľa toho potom navrhne možné výšky hypotéky aj to, aký druh hypotéky by pre vás bol najvhodnejší,“ hovorí Martin Eyberger, výkonný manažér segmentu Bývanie, úvery a platobný komfort ČSOB. „Využiť môžete tiež hypotekárne kalkulačky bank, ktorú nájdete na internete. Do kalkulačky zadáte cenu nehnuteľnosti, požadovanú výšku úveru a váš príjem a hned sa dozviete, či môžete hypotéku získať, aká by bola výška vašej mesačnej splátky a úroková sadzba hypotéky,“ dodáva Martin Eyberger.
V tejto prvej fázi si ujasnite, koľko peňazí máte k dispozícii zo svojich úspor, alebo iných zdrojov a koľko si chcete požičať od banky. Na pobočke, alebo s pomocou už spomínané hypotekárne kalkulačky, zistíte, ako vysokú hypotéku môžete získať. Podľa toho potom vyberajte nehnuteľnosť. Ušetríte si tak veľa času s hľadaním bytu, na ktorý nedosiahnete. Na všetko je dôležité sa pripraviť vopred a informovať sa, aby ste neboli zaskočení, až budete mať byt už vybratý.
2. Zvážte, či chcete zmluvy riešiť sami, alebo s realitnou kanceláriou
Potom, čo už viete, koľko vám banka požičia, môžete pristúpiť k hľadaniu nehnuteľnosti. Dobre si premyslite, či chcete nehnuteľnosť kupovať s pomocou realitnej kancelárie, alebo sa spoľahnete sami na seba a na právnické úkony si najmete súkromného právnika. Ak sa rozhodnete pre realitnú kanceláriu, zvyčajne zaplatíte 5 až 9% z ceny nehnuteľnosti kancelárii za sprostredkovanie služieb. Na druhú stranu tým ušetríte čas, ktorý by ste museli venovať vybavovanie všetkých náležitostí spojených s nákupom bytu – s prípravou a kontrolou zmlúv, alebo vybavovaním s úradmi.
Pri samotnom výbere nehnuteľnosti si nezabudnite v katastri nehnuteľností overiť, či zvolená nehnuteľností nie je zatiahnutá vecným bremenom, dedičským alebo záložným právom, a či zodpovedá majiteľ nehnuteľnosti. Aby ste však túto informáciu na katastri získali, musíte spoznat parcelové číslo nehnuteľnosti, alebo priamo konkrétneho bytu v nej. Tieto údaje by mali byť súčasťou prípadné rezervačné zmluvy (ak teda nehnuteľností kupujete cez realitnú spoločnosť alebo od developera). Máte právo si ich od majiteľa vyžiadať, než sa pustíte do podpisu zmlúv.
„Tiež sa uistite, či predávajúci počíta s tím, že budete na nehnuteľnosti čerpať hypotéku. Vyvarujete sa tím rade nedorozumení. Pôvodný majiteľ totiž musí vedieť, že v čase podpisu kúpnej zmluvy ešte nebude mať peniaze na svojom účte. Hypotéku môžete čerpať až po podaní návrhu na vklad záložného práva voči banke na katastri nehnuteľností,“ dopĺňa Eyberger.
U predávajúceho si tiež vyžiadajte nadobúdacie tituly všetkých predchádzajúcich majiteľov. Ak totiž niekto z nich uzavrel zlú kúpnu zmluvu, je možné, že sa právne nestal vlastníkom nehnuteľnosti a ani vaša zmluva by potom nebola platná.
3. Zožeňte všetky dokumenty, alebo nechajte banku zohnať je za vás
Keď nájdete byt alebo dom podľa svojích predstáv, zaplatíte predávajúcemu alebo realitnej kancelárii takzvaný rezervačný poplatok. Teraz sa uz do banky vypraviť musíte, a to s presnou sumou požadovaného úveru. Ak budete mať pripravené všetky požadované dokumenty, môžete výrazne ušetriť nielen čas, ale aj peniaze.
V rovnakej dobe podpíšete s predávajúcim zmluvu o budúcej zmluve kúpnej, niekedy aj zmluvu o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. V kúpnej zmluve je zapísaná dohoda oboch strán, že kúpite nehnuteľnosť za dohodnutú cenu a v dohodnutom termíne. Niekedy sú špecifikované aj podmienky týkajúce sa prevodu vlastníckych práv. Tieto informácie banka potrebuje, aby vám hypotéku schválila. Váš nový byt alebo dom potom musíte dať banke do zástavy.
4. Vyberte si poistenie
Vo chvíli, keď budete chcieť hypotéku čerpať, je potrebné mať už dojednané poistenie nehnuteľnosti v prospech banky, a to aj ked este nie ste vlastníkom nehnuteľnosti.
Po schválení vyššie hypotéky podpíšete s bankou zmluvu o úvere a na jej základe začnete dolaďovať detaily kúpnej zmluvy. Zmluvu o zriadení záložného práva k nehnuteľnosti vám banka pripraví a vy ju potom doručíte na kataster nehnuteľností.
5. Užívajte si svoj nový byt
Po podpísaní návrhu na vklad zmeny vlastníckeho práva v katastri nehnuteľností a návrhu vkladu záložného práva tamže sa môžete tešiť z nového domova. „Banka uvoľňuje prostriedky potom, čo sa dozvieme, že návrhy boli prijaté na kataster a sú spracovávané,“ hovorí Eyberger. A ak sa s pôvodným majiteľom dohovoríte, môžete nehnuteľností či byt začať užívať už pred konečným uvoľnením peňazí.
Pred samotným nasťahovaním by ste nemali zabudnúť previesť poplatky za energie, vodu, alebo prihlásiť rozhlas a televíziu. Ak súčasne meníte aj trvalé bydlisko, je potrebné zmenu ohlásiť registri obyvateľov, banke, zdravotnej poisťovni, daňovému úradu, zamestnávateľmi a správe sociálneho zabezpečenia. Vymeniť si tiež musíte občiansky a vodičský preukaz.