Dnes sa domy stavajú na počkanie, byty sa kupujú vo veľkom. Úroky na hypotéky sú totiž nízke a mladí ľudia a rodiny majú možnosť takto začať bývať vo vlastnom. Mnohí ale majú vo vysnívanej nehnuteľnosti vložené aj posledné úspory a musia platiť hypotéku alebo úvery – a tak siahajú po poistení nehnuteľnosti. Ako sa najlepšie zorientovať v ponukách a ako si zvoliť to najlepšie poistenie?
Ešte predtým, ako sa pustíme do ďalšej analýzy, je dobré vedieť, že okrem tradičného dokončeného domu a bytu, si dnes môžete poistiť aj dom vo výstavbe. A nemusí to byť len dom – poistiť sa dá aj chalupa.
Tak, ako pri iných poisteniach, aj tu majú poisťovne v ponuke viaceré balíky poistení. Pre vás ako klienta to značí toľko, že si poistíte buď základné veci, alebo sa buchnete po vrecku a priplatíte si za rozšírenú poistku. Tá je síce drahšia, no pokryje rôzne nepríjemné a najmä ťažko predvídateľné riziká.
Čo kryje poistenie nehnuteľnosti?
Vo väčšine poisťovní je v základnom balíku poistenia nehnuteľnosti poistenie proti požiaru a výbuchu. Ďalej balík pokrýva priamy úder blesku (dobre vieme, že silné letné búrky dokážu za kratučký čas vyrobiť veľa bleskov) a popri bleskoch kryje aj krupobitie, silný vietor (pozor, tu si hraničnú rýchlosť určuje sama poisťovňa).
Poistenie nehnuteľnosti taktiež štandardne zahŕňa katastrofy akými sú povodeň, pokles pôdy, lavína, tiaž sneh (čo je najmä prípad mokrého snehu, ktorý hojne padá pri teplotách tesne nad nulou). Okrem toho vás chráni aj pred následkami takej nepravdepodobnej situácie, akou je náraz vozidla do vášho domu. Keď si pozriete večerné správy, zistíte, že to nie je neobvyklá situácia.
A bonus na záver – poistka vás chráni dokonca aj pred lietajúcim predmetom. Kuriozitou je, že základné balíky vám poistia aj také udalosti ako je výbuch sopky a zemetrasenie.
Tie vyššie spomínané balíky zahŕňajú aj nepríjemnosti typu pád stromov či stožiarov – a to je čosi, čo sa môže ľahko prihodiť, ak máte dom na ulici a priženie sa silná búrka. Takéto rozšírené balíky obsahujú aj krytie proti poškodeniam spôsobeným zosuvom pôdy a poistiť sa viete aj proti krádeži, vandalizmu či prasknutému vodovodnému potrubiu.
Pokiaľ ide o najdrahšie balíky poistenia, tie môžu obsahovať aj poistenie proti dymu, skratu na elektromotore, tiež proti poškodeniu, ktoré nastane v dôsledku prepätia (ktoré môže spôsobiť blesk) či proti aerodynamickému tresku.
Otázka znie, ktorý balík si vybrať
Pri úvahách o voľbe poistenia je na mieste brať do úvahy niekoľko faktorov. Najmä to, aká je lokalita vašej nehnuteľnosti a aké živly (prírodné a ľudské) v nej spôsobujú škody najčastejšie. Zvážte si teda aj mieru kriminality.
Samotný základný balík sa môže zdať vyhovujúci, ale často nezahŕňa pád stromov a stožiarov, čo je vec, ktorá sa prihodí oveľa pravdepodobnejšie, ako výbuch sopky či zemetrasenie. Ak máte dom a pred ním stromy, prípadne máte strom aj na dvore, zvážte možnosti poistenia, ktoré myslí na situácie pádu stromov na dom alebo na strechu.
Rovnako myslite na poistenie proti vlámaniu. Ak teda žijete v oblasti, kde sa to môže stať, určite sa neuspokojte so základným balíkom. V prípade lokality s vyššou kriminalitou je dobré pripoistiť sa aj proti vonkajšiemu poškodeniu nehnuteľnosti vandalizmom. Dobré je zvážiť aj poistenie proti atmosferickým zrážkam.
Diferenčné poistenie
ERGO Poisťovňa ako jediná na trhu ponúka okrem rozličných balíkov poistenia nehnuteľnosti aj novinku – diferenčné poistenie. V jednoduchosti povedané ide o to, že ľudia, ktorí už majú uzatvorené poistenie v nejakej poisťovni, no chcú poisťovňu zmeniť, môžu požiadať o diferenčné poistenie.
To im umožňuje popri platnej poistnej zmluve uzavrieť poistenie aj s ERGO poisťovňou a využívať jej poistné krytia už v období, kým čakáte na výpoveď starej poistnej zmluvy. Ak príde k poistnej udalosti, „nová“ poisťovňa vám dokonca doplatí rozdiel medzi poistným plnením z pôvodnej zmluvy a tým, na čo by ste mali nárok v ERGO Poisťovni.