Kde môže študent ušetriť

Malo ľudí si dnes môže povedať, že má dosť peňazí. Študenti sú kapitolou samou o sebe. Možností kde sa dajú minúť peniaze je veľa a peňaženka často prázdna. Existuje veľa oblastí výdavkov, na ktorých sa dá dosť ušetriť.

Ubytovanie

Najvýhodnejšie ubytovanie jednoznačné poskytujú internáty. Keď študent dostane internát, má to vynikajúce. Ceny jednotlivých internátov sa, ale už dosť líšia. Zrekonštruované izby  bývajú drahšie. Ak je izba, ktorú vám pridelia drahšia, skúste si ju vymeniť za lacnejšiu. Ak máte dobrých spolubývajúcich skúste si dohodnúť výmenu celej izby. Keď nedostanete internát, nedá sa nič robiť, musíte sa obhliadnuť po priváte. Tu všeobecné platí, že čí viac ľudí môže bývať v jednom byte, tým je ubytovanie lacnejšie. Dohodnite sa so spolužiakmi, že budete bývať v jednom byte. Tak môžete v pohodlí konzultovať svoje diplomové práce. Snažte sa neplatiť nájomné príliš dopredu, vyhnite sa v nájomnej zmluve poplatkom za predčasné ukončenie nájmu. Pretože po zimnom semestri veľa prvákov nedoštuduje a internátne izby sa uvoľňujú. Ak máte síce i vzdialenejšiu  rodinu v meste štúdia a záleží veľmi  vám na cene ubytovania, môžete to skúsiť u nich.

Cestovanie

V rámci hromadnej mestskej dopravy napríklad v Bratislave je dobré si správne kúpiť hovorovo nazývanú električenku. Je to predplatený cestovný lístok, vďaka ktorému môžete cestovať nepretržite počas určitého obdobia. Výhodnejšie je si kúpiť 90 dňový predplatený lístok (ten vám vydrží po celý semester) ako každý mesiac 30 dňový. Počas skúškového si treba kúpiť 30 dňový. Ak chodíte do školy iba na skúšky a učíte sa v teple domove, je výhodnejšie si kupovať jednocestné lístky. Niektorým študentom sa oplatí zakúpiť si ročný – 365 dňový predplatný lístok. Platí to pre študentov, ktorí už študujú dlhšie a sú presvedčený, že budú študovať celý rok, a zároveň majú stálu prácu, brigádu počas letných prázdnin v meste štúdia. Je to aj pohodlnejšie nemusíte si stále kontrolovať, kedy vám vyprší električenka.

Veľa ľudí kritizuje bezplatné cestovanie študentov. Keď táto možnosť existuje, prečo ju nevyužiť. Pokrytie železníc na Slovensku je značné. Tuto výhodu môžu využiť aj Slováci študujúci v Čechách. Je ich pomerne dosť, predsa zkoušky, bakalářská práce, systém štúdia je veľmi podobný len v češtine, spolu s často krát vyššou kvalitou vzdelávania.  Pre študujúcich v Čechách je asi najlepšie kúpiť dva lístky. Jeden po najbližšie slovenské hranice a druhy pre úsek v Čechách, presnejšie vám poradia pri kúpe lístka. Pre vysokoškolákov zo vzdialených obcí existuje tiež riešenie, stačí sa autobusom doviesť k najbližšej železničnej stanici a odtiaľ zadarmo, kde len chcete.

Zábava a kultúrny život

Rôzne kultúrne predstavenie, múzeá, galérie, hudobné vystúpenia to všetko stojí peniaze.  Využite každú zľavu, ktorá sa študentom ponúka. Lístky na hudobné vystúpenia si kupujte čo najviac dopredu, vtedy sú často lacnejšie. Len učenie, seminární práce, iné povinnosti a to bez zábavy by nebolo to pravé. Treba sa občas odreagovať. Diskotéky majú zľavy na vstupnom, keď prídete skorej do podniku a slečny majú často zadarmo vstup do určitej hodiny. Alkoholické občerstvenie v zábavných podnikoch niekedy dosť stojí. Skúste v daný večer piť akciové drinky. Pred odchodom  do mesta si dajte pivká alebo pár poldeci na internáte s priateľmi a potom menej miniete v podnikoch.