Už ste sa zúčastnili dražby? Bolo to pre vás zaujímavé, pretože ste ešte nič podobné nezažili? Väčšina z nás si vybaví dražbu, ako ju poznáme z amerických filmov – predáva sa tam nejaký vzácny obraz alebo luxusný dom a ostatní s ceduľkami sa predháňajú, kto zaplatí viac. Takto úplne to nefunguje, je to však podobné – dražbu vyhrá ten, kto ponúkne najviac peňazí, čo nie je veľmi prekvapivé. Ako sa však môžu dostať veci do dražby?
Dva druhy dražby
Existujú dva druhy dražby – dobrovoľná a nútená. Aký je medzi nimi rozdiel? Keď spoznáte odpoveď na túto otázku, budete poznať aj odpoveď na to, ako sa veci do dražby dostávajú. Dobrovoľná dražba je taká, keď sa niekto na základe svojho vlastného uváženia, bez akýchkoľvek zásahov niekoho iného, rozhodnete predať svoj majetok v dražbe. Je jedno, či to je nehnuteľný alebo hnuteľný, hmotný alebo nehmotný majetok. Idete však do rizika, že za vec ponúknutú v dražbe nedostanete toľko, koľko chcete. Ale na druhej strane – môžete získať aj oveľa viac.
Nútená dražba
Nútenú dražbu riadi exekútorský úrad resp. exekútor a predmet dražby sa do nej dostal na základe súdneho rozhodnutia. Nachádza sa v nej majetok, z ktorého predaja sa budú hradiť dlhy bývalého majiteľa predmetu dražby. Nútená dražba je oveľa komplikovanejšia ako dobrovoľná, čo sa zákonite prejaví aj na jej dĺžke – nútená dražba trvá dlhšie.
Výhody dražby
Cena vydraženého majetku býva často nižšia ako skutočná trhová hodnota a naraziť sa dá skutočne na zaujímavé veci. Lehota na splatenie vyhratej dražby býva 15 dní, čo môže predstavovať niekedy problém. Keď vyhráte dražbu a nemáte dostatok financií, požičajte si od spoločnosti Quatro, ale pozor! Urobte to s rozumom a požičajte si len toľko, koľko skutočne potrebujete, aby sa aj váš majetok raz neocitol v nútenej dražbe.