Pred každou výplatou si hovoríme, že tentoraz si dáme na svoje výdavky pozor. Ale zíde sa mesiac s mesiacom a situácia sa opakuje. Pre niektorých ľudí to môže znamenať aj postupné nepríjemné dlhy. Ako sa teda udržať na uzde a byť so svojimi príjmami a výdavkami v rovnováhe? A čo keď z nejakého dôvodu prídeme o zdroj príjmov?
1. Všetko si zapisujte
Písať si čo a kde utratíte vám môže robiť problémy. Ale skúste to vydržať aspoň mesiac. Potom vám to pôjde buď samo, alebo si po mesiaci urobíte prehľad o tom, za aké hlúposti míňate. Ľahšie tak zistíte, kde by ste mohli ušetriť. Skúste si zapísať každý príjem aj výdavok. Do počítača, do mobilu, do notesu alebo len na kus papiera, treba aj spätne a mierne s odhadom, keď zabudnete zapísať sumu hneď po nákupe. Už len táto drobnosť vám pomôže viac nad svojimi výdavkami premýšľať.
2. Nechajte sa upozorňovať
Kvalitné internetové bankovníctvo, ktoré využíva stále viac ľudí, vás vie SMSkou upozorniť na akýkoľvek pohyb na účte. Pípnutím SMSky sa tak napríklad po nákupoch dozviete, aký je stav na vašom účte a či už nie je čas brzdiť. Zároveň vám odporúčame skontrolovať si stav svojho účtu cez internet častejšie, než len v deň výplaty.
3. Nutné platby čo najskôr
Či už platíte cez internet, zloženkou alebo inkasom, nastavte si potrebné mesačné platby (nájom, splátky úverov, poistenie atď) tak, aby boli zaplatené čo najskôr po výplate. Budete tak mať jasnejší prehľad o čistom zostatku na svojom účte práve po odpočítaní vašich potrebných mesačných výdavkov. Nie je nič horšieho, než platiť za nájom bytu vo chvíli, keď ste päť sto v mínusu.
4. Platobná karta je dobrý sluha, ale zlý pán
Debetné i kreditné karty sú bez diskusií veľmi užitočný nástroj. Nemusíte pri sebe nosiť hotovosť, ktorá by mohla lákať ku krádeži. Máte k dispozícii všetky svoje peniaze a väčšiu slobodu rozhodovania. Ale to sebou nesie aj zodpovednosť. Je potrebné si uvedomiť, že peniaze, ktoré nevidíte, sú stále peniaze. Pri každej platbe si skúste predstaviť skutočné bankovky a snažte sa mať priebežný prehľad o stave vášho účtu. Túto možnosť vám dnes ponúkajú aj bankomaty, ktoré sú na každom rohu.
5. Myslite na rezervu
Možno si hovoríte, že vám sa to stať nemôže. Neželáme vám to. Avšak dnes a denne prichádza ľudia o prácu, zdroje príjmov alebo vďaka úrazu či choroby skončí na dlhšiu dobu na nemocenské. To môže citeľne nabúrať váš rozpočet. Preto majte najlepšie na sporiacim účte šiestich až deväťnásobok svojich mesačných nákladov. Ty si práve ľahko spočítate, keď si ich budete zaznamenávať. Sporiaci účet použite preto, aby ste svoje peniaze aspoň čiastočne mohli zhodnocovať, ale zároveň ich mali k dispozícii v prípade náhlej potreby.
6. Myslite na dôchodok
Jedna vec sú vaše bežné mesačné prevádzkové náklady v produktívnom veku, druhá vec je spokojný dôchodok. S našim dôchodkovým systémom to nevyzerá práve ružovo a tak prichádza na rad pravidlo – kto šetrí, má za tri. Preto sporte. Dávajte peniaze do doplnkového dôchodkového poistenia, zariaďte si životné poistenie, úrazové poistenie. Informujte sa vo spoľahlivé banke na možnosti investovania do zaistených fondov, ideálne takých, ktoré dokážu preskočiť aj infláciu. A tiež využívajte štátnej pomoci, napríklad u stavebného sporenia. Uvidíte, že v budúcnosti si za to budete blahoželať. Nechajte svoje peniaze zarábať za vás, aby ste sa potom nemuseli potýkať s nedostatkom financií.
7. Učte svoje deti vnímať cenu peňazí
Výchova k správnemu hospodáreniu musí začať už v detstve. Deti vnímajú svojich rodičov ako také nekonečné pokladničky, ktoré odniekiaľ berú peniaze preto, aby uspokojovali ich potreby. Aj pod dojmom svojich spolužiakov, oblečených od hlavy až k päte v značkovom tovaru, majú pokrivený pohľad na reálnu hodnotu vecí a náročnosťou získanie financií na ich obstaranie. Učte je peniaze si zaslúžiť drobnými aktivitami. Založte im detské konto a nechajte je s ním trošku hospodáriť. Nekupujte im všetko automaticky. Na drahšie veci nech si na svojom kontu sporí samy.
8. Plánujte
Hodláte ísť na nákup? Naplánujte si na týždeň dopredu, aspoň rámcovo, čo budete potrebovať k naplneniu žalúdkov celej rodiny. Keď cez víkend varíte, skúste si z toho pokryť obedy či večere ešte do polovice budúceho týždňa. Vyjde vás to za mesiac oveľa lacnejšie, než skrze reštaurácie a fastfood. A tiež zdravšie. A to je možno ešte dôležitejšie. A nezabúdajte na zľavy. Nemusíte sa síce naháňať za každým lacnejším rožkom, ale veľké reťazce dnes v súboji o zákazníka organizujú akcie, ktoré stojí za to s rozumom využiť.
9. Využívajte internet
Teraz nemáme na mysli internetové bankovníctvo, o ktorom sme už hovorili. Ale ponuku internetových obchodov a alebo možnosti zliav pri objednaní vecí cez internet, čo ponúkajú aj zavedené kamenné obchody. Nie každý internetový obchod je kvalitný, nejdete za každú cenu po najlacnejším kusu. Chvíľou surfovanie po internete ale získate prehľad o rozdieloch v cenách a môžete si kúpu poriadne rozmyslieť a naplánovať tak, ako to bude pre vás najvýhodnejšie. A to aj z hľadiska dopravy a platby za tovar.
10. Odmeňujte sa
Znie to možno bláznivo alebo trochu proti duchu tohto desatora, ale nie je to tak. Ak za mesiac zistíte, že sa vám podarilo ušetriť výraznú sumu, odmeňte sa za to. Vezmite malú časť, treba 10 % a kúpte si pre seba odmenu za to, akí ste dobrí hospodári. Budete potom pre ďalší mesiac dvojnásobne motivovaní!
Článok bol pripravený v spolupráci s ČSOB.