Základná finančná gramotnosť je nevyhnutný predpoklad na to, aby ste v živote neutrácali peniaze zbytočne. Bez toho, aby sme hodnotili konkrétne ponuky sa jednoznačne dá tvrdiť, že nie každý produkt je vhodný pre každého. Účet pre mladých nebude vhodný pre dôchodcu a investovanie do akcií nebude vhodné pre konzervatívneho investora, ktorý sa bojí rizika.
Aspoň všeobecné znalosti z oblasti financií vám pomôžu k tomu, aby ste sa nenechali nikým oklamať, vedeli si pripraviť finančný plán a ak aj vďaka nemu nezbohatnete, určite zbytočne neprídete o zarobené peniaze.
Úvery, poistenie, investície
Väčšina ľudí v živote príde do kontaktu s nejakým finančným produktom. Či sa to niekomu páči alebo nie, svet sa točí okolo peňazí. Pri kúpe vlastného bývania je potrebné riešiť hypotéku, pri kúpe auta je potrebné dohodnúť havarijné a povinné zmluvné poistenie a ak sa niekto nechce spoliehať len na štát pri odchode do dôchodku, je vhodné rozmýšľať sa aj nad pravidelným sporením alebo investovaním.
So základnou finančnou gramotnosťou si vie každý urobiť aspoň základný obraz o výhodnosti alebo nevýhodnosti ponúkaných finančných produktov. Každý by mal poznať niektoré základné finančné kategórie:
- Úrok a princíp úročenia
- Rozdiel medzi poistením a investovaním
- Dôležité riziká, ktoré je možné poistiť
- Poplatky pri vybavovaní finančných produktov
Nadmerné zadĺženie môže viesť až k osobnému bankrotu
Základné znalosti z oblasti financií vám takisto pomôžu ochrániť sa pred prípadnými problémami v budúcnosti. Existuje jedno základné príslovie: Každý by sa mal prikrývať iba takou dekou, na akú má. To samozrejme neznamená, že človek by si nemal brať žiadny úver. V prípade, že dlžník je schopný splácať úvery zo svojich budúcich príjmov, nie je žiadny problém byť zadĺžený.
Problémom sa však môže stať nadmerné zadĺženie. Ide o stav, kedy už človek jednoducho nevládze splácať svoje úvery. Splátky úverov sú také vysoké, že nie je možné ich splatiť z mesačného príjmu. Aj v tomto prípade základná finančná gramotnosť určite pomôže. Pri problémoch so splácaním je totiž dôležité najmä komunikovať s bankou. Nie je správne hrať mŕtveho chrobáka a dúfať, že nejako a to už vyrieši. V prípade otvorenej komunikácie s veriteľom je možné sa dohodnúť na predĺžení splácania, znížení splátok alebo dočasnom pozastavení splácania.
Vždy je dobré učiť sa mať svoje financie pod kontrolou. Niektorí ľudia s tým nemajú žiadny problém, pre iných je to takmer nemožné. Preto mnohé firmy a aj finančné inštitúcie vytvárajú a ponúkajú šikovné nástroje, ktoré klientom pomáhajú práve s kontrolou nad financiami. Medzi také nástroje patrí napríklad správca financií, alebo rôžne kalkulačky rodinného rozpočtu a mnoho ďalších.
Ako možno zlepšiť finančnú gramotnosť na Slovensku
Aj keď sa to pomaly zlepšuje, finančná gramotnosť Slovákov stále nie je ideálna a nedosahuje úrovne krajín zo západnej Európy. Podľa prieskumu spoločnosti ING sa Slovensko spomedzi 10 hodnotených krajín v Európe umiestnilo až na 8.mieste. Je teda čo zlepšovať. Nejde pritom o žiadne rebríčky krajín a porovnávanie sa navzájom. Každý jeden človek by si mal vstúpiť do svedomia a chcieť vedieť viac. Ide predovšetkým o vaše peniaze.
Finančné povedomie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou vyučovania na stredných školách. Každý stredoškolák by mal vedieť vysvetliť princíp úročenia alebo na čo sa v živote dá využiť poistenie. Ak si chce otvoriť účet pre mladých, mal by si vedieť vybrať medzi ponukami tú najlacnejšiu alternatívu. V prípade, že človek nemá žiadnu finančnú gramotnosť, môže sa stať ľahko terčom neprofesionálnych finančných sprostredkovateľov alebo agresívnych reklám správcov financií. Vhodným riešením je aj pravidelné čítanie kvalitných webových alebo printových médií, ktoré sa venujú ekonomike a financiám.
Pár rád na záver
V prípade, že niečomu nerozumiete, pýtajte sa. Nikto učený z neba nepadol. Pri dlhodobých záväzkoch je obzvlášť dôležité rozumieť, do čoho človek ide. V prípade investovania sa zamyslite nad časovým horizontom a rizikom, ktoré pri investovaní viete akceptovať. Pre niekoho môže byť vhodné rizikové investovanie do akcií, pre niekoho naopak investícia do nehnuteľností. Pri rozumnom uvažovaní určite neprídete o peniaze zbytočne. A ktovie. Možno investovaním zbohatnete ako Warren Buffet.